Informacje o artroskopii
lek. med. Piotr Chomicki- Bindas
Gdzie jest wykonywana?
Artroskopię wykonuje się w warunkach sali operacyjnej, pomimo stosunkowo małej inwazyjności jest to leczenie operacyjne.
Jakie jest znieczulenie?
O rodzaju znieczulenia decyduje lekarz anestezjolog w zależności od stanu zdrowia pacjenta i okolicy która jest operowana. W przypadku operacji na kończynie dolnej najczęściej stosuje się znieczulenie dolędźwiowe, wyłączające czucie od pasa w dół.
Czy warto wykonywać artroskopię diagnostyczną?
Artroskopia jest techniką inwazyjną, dlatego należy ją stosować do leczenia, a nie tylko oglądania. Rozpoznanie powinno być postawione na podstawie wywiadu, badania klinicznego przeprowadzonego przez lekarza i badań obrazowych. W dobie USG, rezonansu magnetycznego czy tomografii komputerowej jest wyjątkowo mało wskazań do wykonywania artroskopii tylko w celu oglądania stawu. Tak czy inaczej artroskopia zawsze zawiera element badania całego stawu, co pozwala na weryfikację wcześniej postawionego rozpoznania.
Co można leczyć metodami artroskopowymi?
Artroskopię można wykonywać praktycznie w każdym stawie, sukces leczenia zależy od właściwej kwalifikacji chorego. Pamiętajmy, że artroskopia jest tylko jedną z technik operacyjnych i niestety nie nadaje się do leczenia każdej choroby. W chwili obecnej technikami artroskopowymi można leczyć większość schorzeń lokalizujących się wewnątrz stawów. Najczęściej jest stosowana w leczeniu dużych stawów, np. kolana, stawu ramiennego, stawu skokowego, łokcia, w ostatnich latach zyskuje na popularności artroskopia biodra i nadgarstka. Artroskopię można również z powodzeniem zastosować do leczenia zmian w innych przestrzeniach niż stawy, tzw. kaletkach – można w ten sposób leczyć następstwa choroby Osgood-Schlattera, patologie okolicy przyczepu ścięgna Achillesa i inne.