Dla pacjentów

Informacje o artroskopii

lek. med. Piotr Chomicki- Bindas

 

Gdzie jest wykonywana?

Artroskopię wykonuje się w warunkach sali operacyjnej, pomimo stosunkowo małej inwazyjności jest to leczenie operacyjne.

 

Jakie jest znieczulenie?

O rodzaju znieczulenia decyduje lekarz anestezjolog w zależności od stanu zdrowia pacjenta i okolicy która jest operowana. W przypadku operacji na kończynie dolnej najczęściej stosuje się znieczulenie dolędźwiowe, wyłączające czucie od pasa w dół.

 

Czy warto wykonywać artroskopię diagnostyczną?

Artroskopia jest techniką inwazyjną, dlatego należy ją stosować do leczenia, a nie tylko oglądania. Rozpoznanie powinno być postawione na podstawie wywiadu, badania klinicznego przeprowadzonego przez lekarza i badań obrazowych. W dobie USG, rezonansu magnetycznego czy tomografii komputerowej jest wyjątkowo mało wskazań do wykonywania artroskopii tylko w celu oglądania stawu. Tak czy inaczej artroskopia zawsze zawiera element badania całego stawu, co pozwala na weryfikację wcześniej postawionego rozpoznania.

 

Co można leczyć metodami artroskopowymi?

Artroskopię można wykonywać praktycznie w każdym stawie, sukces leczenia zależy od właściwej kwalifikacji chorego. Pamiętajmy, że artroskopia jest tylko jedną z technik operacyjnych i niestety nie nadaje się do leczenia każdej choroby. W chwili obecnej technikami artroskopowymi można leczyć większość schorzeń lokalizujących się wewnątrz stawów. Najczęściej jest stosowana w leczeniu dużych stawów, np. kolana, stawu ramiennego, stawu skokowego, łokcia, w ostatnich latach zyskuje na popularności artroskopia biodra i nadgarstka. Artroskopię można również z powodzeniem zastosować do leczenia zmian w innych przestrzeniach niż stawy, tzw. kaletkach – można w ten sposób leczyć następstwa choroby Osgood-Schlattera, patologie okolicy przyczepu ścięgna Achillesa i inne.

Zadbaj o swoje zdrowie!

Zgłoś się do nas na konsultacje, pomożemy Ci wrócić do pełni zdrowia.

Skontaktuj się z nami