Dynamiczne wkładki ortopedyczne

Tomed Wkładki ortopedyczne Gdańsk

Jesteśmy autoryzowanym partnerem firmy Vasyli Medical, specjalizującej się w tworzeniu dynamicznych wkładek ortopedycznych modelowanych termicznie. Niewłaściwe ułożenie stopy może powodować przeciążenia
i uszkodzenia zarówno samych stóp jak i innych części ciała – kolan, bioder oraz kręgosłupa. W celu eliminacji tych dolegliwości należy przywrócić naturalną oś kończyny dolnej.

Dzięki badaniom na platformie tensometrycznej jesteśmy w stanie dokładnie określić charakter tych zaburzeń i stworzyć indywidualną wkładkę dla potrzeb konkretnego pacjenta.

Vasyli Medical

 

Każda osoba z zaburzeniami/deformacjami kształtu stóp powinna starać się to skorygować za pomocą wkładek. W przeciwnym wypadku dochodzi do zmian stereotypu chodu a co za tym idzie kompensacyjnych przeciążeń w narządzie ruchu powyżej (kolana, biodra, kręgosłup), które z czasem mogą stać się głównym problemem pacjenta. Nie ma możliwości wykonania jednej pary wkładek do każdego obuwia używanego przez sportowca, dziecko lub pacjenta. Wynika to ze zmienności kształtu podeszwy każdej pary butów.

Jeśli podejmuje się decyzję o zaopatrzeniu butów we wkładki to najpierw trzeba ustalić jaki typ deformacji stopy ma osoba, dla której zostanie wykonana wkładka. Następnie musimy dobrać najbardziej odpowiadający potrzebom kandydata rodzaj wkładki (twarde/bardziej miękkie w zależności od jego wagi, wstępne wymodelowanie, pola amortyzacji wkładki itp.). Jest to dopiero matryca bo jej kształt nie zapewnia prawidłowej biomechaniki dla każdej stopy. W dalszej kolejności musimy odpowiednio wymusić manualnie ułożenie kluczowych stawów w stopie pacjenta, a następnie wykonać wycisk na gorąco matrycy wkładki domodelowując ją termicznie do charakterystyki stopy pacjenta w konkretnym obuwiu. W kolejnym już etapie dopasowywania wkładek wykonuje się specjalistyczne pomiary w obuwiu z dopasowaną wkładką na zaawansowanej platformie podobarometrycznej, która z niebywałą precyzją określa siłę nacisku każdego punktu stopy zarówno przy staniu jak i w trakcie chodu. Dzięki temu możemy ocenić czy nacisk kluczowych punktów stopy pacjenta rozłożony jest prawidłowo i czy „propulsja” (przetaczanie stopy w chodzie) jest optymalna. Mając te i wiele innych parametrów pomiarowych widzimy czy zachodzi konieczność dodatkowych korekcji ustawienia stopy w obuwiu za pomocą podklejanych „klinów” podpórek lub pól amortyzacyjnych. Po „wykasowaniu” błędów w obciążaniu stopy statycznie (stojąc) oraz dynamicznie (w chodzie) za pomocą podklejek powinniśmy uzyskać dane komputerowe z platformy podobarometrycznej maksymalnie zbliżone do prawidłowych pod względem biomechaniki stóp.

Niejednokrotnie wykonane wkładki różnią się dla lewej i prawej stopy z powodu różnicy w ich deformacji itp. Po wykonaniu wkładek konieczne jest po określonym czasie przeprowadzenie kontrolnego pomiaru obciążania części stóp w obuwiu na platformie podobarometrycznej. Konieczne jest to z uwagi na to, że stopy bardzo powoli ostatecznie dopasowują się do kształtu wkładek i jest to indywidualne dla każdej osoby (wytrzymałość ogólna więzadeł, elastyczność stawów stóp itp.). Należy pamiętać, że wkładka jest wykonana prawidłowo do tej konkretnej pary butów, z którą pacjent/sportowiec przyszedł na pomiary. Przekładanie ich do innego obuwia zaburza prawidłowe ustawienie kości stóp, a co za tym idzie ich rozkład sił nacisku na podłoże.

Wykonywane w Centrum Rehabilitacji Tomed wkładki posiadają gwarancje producenta do trzykrotnego modelowania termicznego bez utraty właściwości materiału, z którego są wykonane. Oznacza to że sportowiec/pacjent zmieniając buty do gry lub z letnich na jesienne może zgłosić się ponownie z wykonaną u nas wkładką na kolejne pomiary z drugim, a nawet trzecim rodzajem obuwia. Wówczas po domodelowaniu termicznym i korekcie podklejek we wkładkach, bazując na analizie platformy podobarometrycznej, nadal będą one spełniać swoją rolę. Wkładki dobierane małym dzieciom (od numeru buta 28) są zazwyczaj niepełnej długości (do sportu pełna długość). Dzięki temu obejmują trzy numery buta np. od 28 do 30, a więc gdy stopa dziecka staje się większa nie trzeba kupować nowej wkładki tylko wykonać ponowne badanie na platformie podobarometrycznej dla dopasowania prawidłowego nacisku na podłoże zmieniając rozmieszczenie podklejek.

Zadbaj o swoje zdrowie!

Zgłoś się do nas na konsultacje, pomożemy Ci wrócić do pełni zdrowia.

Skontaktuj się z nami